••• -:- پرده سرای هاله -:- •••

ژورنال و توضیحات کامل در مورد پرده

آموزش دوخت پرده

تا به حال از خرده پارچه های بی مصرف برای دوخت پرده استفاده کرده اید؟ در این بحث دوخت پرده چند تکه را آموزش خواهیم داد.


روش دوخت


۱ـ برای محاسبه میزان پارچه مورد نیاز ابتدا پنجره را اندازه بگیرید، سپس برای لبه های پرده حدود ۱۶ سانتیمتر به طول ۱۰ سانتیمتر به عرض اضافه کنید (اندازه درازای پرده به عنوان طول مستطیل محاسبه می شود) برای پرده ای با اندازه معمولی حدود ۲ برابر عرض آن را در نظر بگیرید و برای چین خوردن بیشتر پرده ۳ برابر اندازه عرض را در نظر بگیرید.


۲ـ برای برش ها، اندازه هر برش باید دقیقاً برابر با پهنای مورد نظر باشد به علاوه ۳ سانتیمتر (برای لبه های بالایی و پایینی) برای دوخت به تکه های دیگر اضافه شود.

برای تقسیم بندی پارچه به تکه های مختلف به صورت دلخواه عمل کنید، اگر پرده چهار قسمت دارد به همان نسبت طول پرده را تقسیم کنید، در این مدل طول پرده به شش قسمت مساوی تقسیم شده است.


۳ـ حال، تمام تکه های برش خورده را به وسیله سوزن ته گرد به یکدیگر متصل کنید.


۴ـ برای دوخت قسمت نوار پرده و تقسیم بندی پرده را روی سطح صاف پهن کنید و با استفاده از خط کش و مدادرنگی هر ۱۰ سانتیمتر را یک علامت کوچک بزنید، بعداز دوخت نوار پرده در هر ۱۰ سانتیمتر یک عدد گیره پرده نصب کنید.


۵ـ برای قسمت پشت کار برای ظاهر بهتر دوخت، از یک آستر استفاده کنید، تکه ها را از ۱/۵ سانتیمتر پایین و ۱/۵سانتیمتر بالا روی هم قرار دهید و شروع به دوختن تکه ها به یکدیگر کنید.

بعد از اتمام دوخت تکه ها به یکدیگر گوشه های پرده را که به عنوان حاشیه در نظر گرفته بودید با کوک زیکزاک به سمت داخل پس دوزی کنید.


۶ـ حال نوبت به دوخت قسمت پشت کار می رسد، قسمت آستررا بافاصله حدود یک سانتیمتر از طرفین روی کار قرار دهید و آن را با دوخت ساده به قسمت اصلی پرده متصل کنید.


۷ـ برای نصب نوار پرده ابتدا نوار مورد نظر را انتخاب کنید، بعد از دوخت آستر پرده آن را روی قسمت آستر قرار داده و با چرخ دور آن را به صورت ساده چرخ کنید.

+ نوشته شده در  ۸۵/۰۳/۲۹ساعت   توسط رضا احمدی  |